Webmail
 
 

 

 

Student Achievements


 

Girish Gulve of BE CSE has been awarded as the BOS (Best Outgoing Student) for Academic Year 2016 17.

 

 

  • Mr. Anup Joshi and Akshay Mengale had got second prize in Project Competition held at SIT Yadrav on 11/2/2017.
  • Ms. Pooja Kannur, Ms. Varsha Borate, Ms. Priyanka Patil, Ms. Shrutika Bongarde won third prize in “Coding Competition” which was hold at Vishv College for Women, Bhimavaram, AndhraPradesh on 6, 7 & 8/3/2017.
  • Mr. Aashiq Jacob, Mr. Ganesh Wadgaonkar, Mr. Ruturaj Patil, Ms. Chaitali Joshi, Mr. Girish Gulve, Ms. Reshma Patil were selected for Grand Finale in “Smart India Hackathon 2017” organized under Govt Of India which was hold at Cochin, Kerala on 30/3/2017.

Sports Achievements

Academic Year: 2016-17

Sr. No.

Name of Student

Sports

Competition

Secured Place
1 Shubhangi Hawal Table Tennis Zonal Second
2 Vasudha Sutar Table Tennis Zonal Second
3 Vasudha Sutar Volleyball Lead College First
4 Madhavi Mane Table Tennis Zonal Second

 

Sports Achievements

Academic Year: 2015-16

Sr. No.

Name of Student

Sports

Competition

Secured Place
1 Harshawardhan Patil Volleyball Zonal Third
2 Amit Udale Volleyball Zonal Third
3 Jaydev Ingawale Kabaddi Lead College First
4 Pundalik Adav Kabaddi Lead College First
5 Omkar Keripale Kabaddi Lead College First
6 Jaydev Ingawale Kabaddi Open National Level First
7 Pundalik Adav Kabaddi Open National Level First
8 Omkar Keripale Kabaddi Open National Level First
9 Sukanya Deshpande Kabaddi Open National Level First
10 Shoukiya Sheikh Kabaddi Open National Level First
11 Manisha Shinde Kabaddi Open National Level First
12 Ajinkya Jadhav Football Open State Level First
13 Aditya Nare Football Open State Level First
14 Ajinkya Jadhav Football Open University Level First
15 Aditya Nare Football Open University Level First
16 Ajikya Jadhav Javelin Intra College Second
17 Amit Udale Long Jump Intra College Third
18 Priyanka Ghatage Shot Put Intra College Second
19 Snehal Kumbhar Running: 100 m Intra College Third
20 Pratik More Badminton [Doubles] Intra College Second
21 Jogesh Gonekar Badminton [Doubles] Intra College Second
22 Sayali Mane Badminton [Single] Intra College First
23 Sayali Mane Badminton [Doubles] Intra College First
24 Neha Kachare Badminton [Doubles] Intra College First
25 Shoukiya Shaikh Carrom Intra College First
26 Vicky Mohite Carrom Intra College Second
27 Ajinkya Jadhav Carrom Intra College Second
28 Shubhangi Haval Table Tennis [Single] Intra College First
29 Omkar Malgaonkar Table Tennis [Single] Intra College First
30 Omkar Malgaonkar Table Tennis [Doubles] Intra College First
31 Akshay Sutar Table Tennis [Doubles] Intra College First
32 Shraddha Latthe Chess Intra College First
33 Vicky Mohite Swimming:50 m Freestyle Intra College Second
34 Vicky Mohite Swimming:50 m Breast Stroke Intra College Second
35 Vicky Mohite Swimming:50 m Back Stroke Intra College Second
36 Vicky Mohite Swimming:50 m Butterfly Intra College Third
37 Nilesh Sangule Swimming:50 m Butterfly Intra College Second
38 Gaurav Sharma & Team Running:4 x 100 m Relay Intra College Third
39 Ajinkya Jadhav & Team Running:4 x 100 m Relay Intra College Second
40 Jaydev Ingawale & Team Kabaddi Intra College First
41 Ajinkya Jadhav Football Intra College Second
42 Amit Udale Volleyball Intra College First

 

Sports Achievements

Academic Year: 2014-15

Sr. No.

Name of Student

Sports

Competition

Secured Place
1 Jaydev Ingawale Kabaddi University Zonal First
2 Omkar Keripale Kabaddi University Zonal First
3 Pundlik Adav Kabaddi University Zonal First
4 Nilesh Sangule Swimming:4 X 100 Free Relay University Zonal Second
5 Nilesh Sangule Swimming:4 X 200 Free Relay University Zonal Second
6 Vicky Mohite Swimming:4 X 200 Free Relay University Zonal Second
7 Amit Udale Swimming:4 X 100 Free Relay University Zonal Second
8 Gaurav More Swimming: 4 X 100 Free Relay University Zonal Second
9 Gaurav More Swimming: 4 X 200 Free Relay University Zonal Second
10 Asmita Patil Shot Put Lead College First
11 Jaydev Ingawale Kabaddi Lead College First
12 Harshavardhan Patil Volleyball Lead College First
13 Amit Udale Volleyball Lead College First
14 Asmita Patil Discus Throw Lead College Second
15 Ajinkya Jadhav Kho- Kho Lead College Second
16 Sayali Mane Badminton (Doubles) Intra college First
17 Neha Kachare Badminton (Doubles) Intra college First
18 Shubhangi Haval Table Tennis Intra college First
19 Asmita Patil Table Tennis Intra college Third
20 Omkar Malgaonkar Table Tennis Intra college First
21 Apurva Kulkarni Carrom Intra college Second
22 Yogita Patil Carrom Intra college Second
23 Amit Udale Swimming: 50 m – Free Style Intra college Second
24 Amit Udale Swimming: 50 m – Breast Stroke Intra college Second
25 Amit Udale Swimming:100 m – Breast Stroke Intra college Second
26 Gaurav More Swimming: 100 m Butterfly Intra college First
27 Gaurav More Swimming: 50 m Butterfly Intra college Second
28 Vicky Mohite Swimming: 50 m Back Stroke Intra college Second
29 Vicky Mohite Swimming: 100 m Back Stroke Intra college Second
30 Rohan Undale Swimming: 100 m – Free Style Intra college Second
31 Sainath Patil Swimming: 50 m Butterfly Intra college Third
32 Sukanya Deshpande Running : 400 m Intra college Second
33 Sukanya Deshpande Running: 100 m Intra college Third
34 Jyoti Shinde Running: 400 m Intra college Third
35 Jyoti Shinde Running: 800 m Intra college Second
36 Asmita Patil Javelin Intra college First
37 Asmita Patil Shot put Intra college First
38 Asmita Patil Discus Throw Intra college First
39 Jaydev Ingavale & Team Kabaddi Intra college First
40 Amit Udale & Team Volleyball Intra college First
41 Poonam Patil & Team Cricket Intra college First
42 Poonam Patil & Team Kho-Kho Intra college First
43 Asmita Patil & Team Basket Ball Intra college First

 

Students Achievement in GATE Exam

 

Year

Name of Student

GATE Marks

2016-17 Girish R. Gulve 22.97
Anjali B. Gavali 23.06
2015-16 Pooja Gaikwad 18.66(SC)
Akash Patel 31.81
Paresh Jadhav 18.68(SC)
2014-15 Jay Mehta 30.87
Sandip Patil 29.11
Dhiraj Sutar 23.01
2013-14 Ranjit Patil 25
Nitish Nimbalkar 23.5
2012-13 Ravindra Nalawade 33
Vijay Ambore 42.1
Sheetal Hunde 21

 

Students Achievement in GRE/TOFEL Exam

 

Year

Name of Student

Exam

2016-17 Akash Gaikwad GRE
2014-15 Tanmayee Tilekar GRE
2013-14 Naik Vignesh GRE

 

Students Achievement in Civil Services Exam

 

Year

Name of Student

Post

2016-17 Pravin Ingavale IAS (All India Rank: 267)
Rahul Gaikwad DySP
2013-14 Jai Sharad Patil Mantralaya Sahayak
2011-12 Rahul Gaikwad Deputy Chief Executive Officer
Arshad Makandar Police Sub Inspector
2012-13 Pravin Ingawale Assistant Commandant